Strój na rower - komplety kolarskie
Kolarstwo wyczynowe to dyscyplina olimpijska, wdrożona do igrzysk już w końcu dziewiętnastego wieku. Co ciekawe, pierwowzór roweru, co prawda w wersji „biegowej” czyli poruszany za pomocą odpychania się nogami od podłoża, został opatentowany na początku dziewiętnastego wieku. Dzięki wzrostowi zainteresowania tą formą jazdy, kilkadziesiąt lat później prototyp bardzo unowocześniono, dodano mu przekładnię łańcuchową co znacznie ułatwiło poruszanie się rowerem.
Różne formy kolarstwa
Kolarstwo - jako dyscyplinę sportu można podzielić na:
torowe, szosowe, górskie, przełajowe.Kolarstwo może istnieć również w formie rekreacyjnej – są to na przykład rajdy rowerowe lub kolarstwo artystyczne – tak zwany taniec na rowerze oraz inne mniej rozpowszechnione dyscypliny.
Komplety kolarskie
Do jazdy na rowerze potrzebny jest odpowiedni strój. Jeżeli jest to jazda rekreacyjna, wystarczy by odzież była odpowiednio dopasowana do sylwetki i nie krępująca ruchów, a zarazem ciepła, przewiewna i przystosowana do warunków panujących na trasie. Natomiast jeżeli chodzi o kolarstwo w wersji sportowej – tu liczy się odpowiednio zaprojektowany, aerodynamiczny strój składający się z koszulki z krótkimi rękawami i spodenek na szelkach. Obie części garderoby kolarskiej są uszyte z materiału oddychającego i przylegającego do sylwetki.
Taki komplet odpowiedni będzie wiosną i latem, natomiast na chłodne jesienne dni przyda się kurtka z ocieplaną podszewką, ocieplane spodnie na szelkach, rękawiczki pięciopalczaste, oraz czapka.
Stroje kolarskie można zakupić w kompletach, lecz obejmuje on zazwyczaj tylko bluzę czy koszulkę i spodnie. Inne akcesoria trzeba dokupić samemu.
Całą odzież na rower również można skompletować osobiście – należy jednak pamiętać by kolory stroju były wyraziste i z daleka widoczne, a najlepiej by posiadały odblaskowe elementy. Kolarz jadący ulicą powinien być dobrze widoczny w każdych warunkach pogodowych.